شرکت به پرداخت ملت
Q21 مسائل حل نشده در جهان بزرگنمایی

Q21 مسائل حل نشده در جهان

Q21، مسائل حل‌نشده در جهان

نویسنده: مهندس سلیمان فرشیدفام

جزییات بیشتر

20

320,000 ریال

8 محصولات دیگر در همان شاخه:

قبلی
بعدی

Q21، مسائل حل‌نشده در جهان

نویسنده: مهندس سلیمان فرشیدفام

مطالعه یك كتاب تجربه یك زندگی است.

اگر زمان ما، عصر پیروزی كامل انسان بر فضا نباشد، لااقل دوران گسترده‌ترین كاوش‌ها و تجسس‌های او برای شناختن جهان بزرگی هست كه هنوز رازها و شگفتی‌های ناشناخته دارد.

از نیمه‌ی دوم سده‌ی بیستم، انسان تمامی نیروی تفكر و كاردانی خود را به یاری گرفته است تا این‌کهکشان‌ها و منظومه‌های بزرگی را كه ما در یكی از ناچیزترین و خُردترین سیارات آن زندگی می‌كنیم، كشف كند و بر رازهای وجود آن‌ها دست یابد. این جستجوی دائم، از زمانی كه نظریه‌ی معروف به "بیگ‌بنگ" یا انفجار نخستین برای پیدایش كائنات ما پیشنهاد شده است، شتابی تازه یافته است.

همیشه در بسیاری از داستان‌های علمی-تخیلی، برای به تصویر كشیدن یك رویداد ویژه، یك اصل علمی به‌کلی دچار تغییر شده و یا از آن چشم‌پوشی می‌شود.

این موضوع می‌تواند به‌صورت خیلی حرفه‌ای به‌وسیله یک نویسنده عالِم و یا كسی كه شناخت كافی از دانش دارد و یا بسیار ناشیانه به‌وسیله نویسنده‌ای كه دانش كمتری در آن موضوع دارد، اِعمال گردد.

در هر دو صورت، حتی در شرایط دوم، رمان نوشته‌شده مفید واقع می‌شود. نادیده انگاشتن در یك قانون طبیعی می‌تواند بعضی‌اوقات بسیار جذاب‌تر از پیروی از همان قانون شود.

ما همیشه از خود می‌پرسیم كه آیا حوادث اتفاق‌افتاده در داستان یا رمان امكان دارند؟!

اگر نه، چرا؟

و به دنبال رفتن همین امر گاهی خواننده را به جاهایی می‌رساند و به او درس‌هایی را می‌آموزد كه صدها كلاس درس علمی موفق به این كار نیستند.

من سعی بر این دارم كه داستان‌هایم بیشتر جنبه علمی‌حقیقی به خود بگیرند، ازاین‌رو داستان‌های من بیشتر جنبه‌ی علمی‌تخیلی و علمی‌حقیقی دارند.

من مایلم خواننده كاملاً آزاد بوده و در خود فرو رود و او را به فکر وادارم و هر خواننده‌ای كه حتی یك باریكی از مطالب پیشنهادشده را جالب بداند، من بیش از استحقاقم موفق شدم؛ و همچنین موفق‌تر از من خواننده‌ای كه درگیر مطالعه شود و یا اختراعاتی صورت گیرد.

این نوشته‌ها ممکن است خواننده‌ای را سرگرم کند و یا به اندیشه وادارد و از او پژوهشگری کنجکاو و یا مخترعی موفق بسازد.

به ‌نظر من هرچه علم و تكنولوژی پیشرفت كند، اهمیت رمان‌ها و داستان‌های علمی‌تخیلی و علمی‌حقیقی بیشتر نمایان خواهد شد و خوانندگان بیشتری به این آثار رو می‌آورند به‌خصوص جوانان علاقه‌مند.

امروزه با توجه به رشد و توسعه‌ی فن‌آوری در سراسر دنیا و به‌خصوص میهن عزیزمان جمهوری اسلامی ایران، نگاه ما برای ارتقای دانش فنی فرزندان‌مان، روزبه‌روز حساس‌تر و مهم‌تر می‌شود. در این حیطه، داستان‌های علمی‌تخیلی علمی‌حقیقی و مهندسی مكاترونیك به‌خصوص رباتیك به‌عنوان یكی از مؤثرترین علوم در ساختار پیشرفت تكنولوژی كشور، در حال گسترش است.

بدون شک دنیای 1404 جمهوری اسلامی ایران كه در آن كودكان‌مان جوانانی برومند گشته‌اند رایانه و تكنولوژی ربات‌ها حرف اول را می‌زنند. خواندن رمان‌ها و داستان‌های علمی-تخیلی برای والدین عزیز و بازی امروز فرزندان‌مان با ربات‌ها از سویی دیگر باعث سرگرمی و پر كردن اوقات فراغت آن‌ها در این سن و از سوی دیگر ذخیره آینده‌ای روشن برای فردای آن‌ها است. آیا نمی‌توان در دلِ بازی‌های كودكانه فرزندان‌مان علومی را به آن‌ها بیاموزیم كه ناگزیر روزی به آن محتاج خواهند شد.؟! مطمئناً نگاهی سطحی و لحظه‌ای امروز ما به رفتار كودكان‌مان نمی‌تواند پاسخ مناسبی به سؤالات و دغدغه‌های نوجوانی آن‌ها باشد.

تصور بسیاری از مردم از ربات‌ها با واقعیت مطابقت ندارد. تلویزیون و فیلم‌ها آن‌ها را تحت‌تأثیر قرار داده است. مردم ربات‌ها را به‌عنوان دستگاه‌های برتر از انسان‌ها، باهوش و با قدرت بالا و حتی انسان‌نما می‌پندارند؛ اما دانشمندان به‌خوبی می‌دانند که 35000 سال طول کشیده تا انسان‌ها به این نقطه برسند اما ربات‌ها هر روزه بلکه بهتره بگوییم هر ساعت در حال بهتر شدن هستند و این مسیری است که دیر یا زود به حقیقت خواهد پیوست، پس باید به دنبال راه چاره بود.

گذشته از ربات‌های خانگی، ربات‌هایی که مشاغل خطرناک مانند تمیز کردن زباله‌های سمی، مواد منفجره و یا پاک کردن مین‌ها، ربات‌های کارگر، ربات‌های فضانورد و ارتش هم همچنین با استفاده از سیستم‌های رباتیک، موشک‌های کروز، هواپیماهای بدون سرنشین (بهپاد)‌ها هم در زندگی ما انسان‌ها از اهمیت خاصی برخوردارند.

روند رو به رشد در این دنیا این است که برای رسیدن به اهداف‌مان، اعم از برنده شدن در مسابقات فوتبال و یا یک مأموریت شناسایی نظامی و طراحی ربات‌ها، ما احتیاج به تیمی قدرتمند داریم.

چالش‌های فعلی، سنسور‌های ربات‌ها است که آن‌ها را به درک بیشتر از جهان اطراف‌شان وامی‌دارد. درحالی‌که چالش اصلی باز کردن درها به روی ربات‌ها، پیدا کردن مهندسی مغز و هوش‌شان است تا بتوانند، فکر کنند، تصمیم بگیرند، برنامه‌ریزی کنند، واکنش نشان دهند و حتی قادر به مناظره کردن با یک‌دیگر باشند.

ما نمی‌توانیم همچون پیش‌گویان، به پیش‌بینی دنیای آینده بپردازیم. آینده تیره‌وتار و یا روشن و روبه‌پیشرفت نیست، بلکه آینده را تنها می‌توانیم ناروشن خطاب کنیم. ما می‌توانیم چشم‌اندازی را برای آینده ترسیم کنیم. ما می‌توانیم و باید برای آینده‌مان هدف و آرمان داشته باشیم. ما می‌توانیم بدبین نباشیم، اما باید یادآور شوم که همه‌ی این چیزها به خود انسان و انتخاب‌هایش بستگی دارد. این ما هستیم که آینده را انتخاب می‌کنیم، حتی اگر دست روی دست بگذاریم.

 

گوش كنید * فكر كنید * حل كنید *

 

سلیمان فرشیدفام

 

شاخه ها

درباره ما

انتشارات کلک زرین با مدیر مسئولی کاظم زرین از سال 1381 شروع به فعالیت نموده و در زمینه های گوناگون، کتاب چاپ و روانه بازار نشر نموده و در این وبگاه اقدام به فروش اینترنتی کتابهای منتشر شده نموده است. تلفن تماس: 02166486148 همراه: 09127176836 کاظم زین

دعوت به همکاری

قابل توجه نویسندگان و مترجمین عزیز
از کلیه نویسندگان، مترجمین، مؤلفین و دانشجویان عزیز دعوت به همکاری می‌شود. انتشارات کلک زرین کلیه آثار شما را در اسرع وقت چاپ و منتشر می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید. 09127176836-09397176836